Magyar Összetartozás Intézete

Változó magyar nyelv, változó Románia

2024. július 23-án, kedden délután elkezdődött a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor, közismert nevén: a Tusványos. A „tusványos” napjainkra jószerivel köznevesült, fogalommá nőtte ki magát, valószínűleg már nincs is olyan magyar ember a glóbuszon, akinek hosszasan kellene elmagyarázni, hogy mit is jelent.

Margittai Gábor és a magyarságkutató expedíciók

Margittai Gábor, a Magyar Összetartozás Intézetének igazgatója, író, dokumentumfilm-rendező, szerkesztő február 23-án, pénteken 18 órakor Csabdin, a könyvtárban Külső magyarok – Magyarságkutató expedíciók a sztyeppétől a Szaharáig címmel tart előadást.

Nemzeti érdekek határok nélkül

A legutóbbi román népszámlálási adatok szerint csökkent a magyarok száma Romániában, Tőkés László szerint egyenesen „veszélyeztetett népcsoporttá” vált az erdélyi magyar közösség. De mi az oka az évtizedes tendenciáknak? Hogyan segíthetjük az identitás megőrzését és mit tehetünk azért, hogy a magyarok szülőföldjükön maradjanak? Lakatos Mihály, az intézet kutatója az Ez itt a kérdés című műsorban.

Kerengő – közéleti beszélgetések

A Mathias Corvinus Collegium Magyar Összetartozás Intézete az MCC hatodik intézete, amely a magyarság történetét évtizedek óta kutató Margittai Gábor és Major Anita vezetésével jött létre. Margittai Gáborral, az intézet igazgatójával beszélgetünk.

Kik vagyunk mi, magyarok?

A válságokkal szemben akkor lehetünk ellenállóbbak, ha tudjuk, mi az, ami minket, magyarokat összeköt, megtart és felemel. Ezeknek az értékeknek a kutatására és népszerűsítésére hozta létre ősszel a Mathias Corvinus Collegium a Magyar Összetartozás Intézetét. Dr. Margittai Gábor igazgató és Major Anita igazgatóhelyettes diákkoruk óta együtt kutatják a veszélyeztetett közösségeket és emlékeket. A házas- és alkotópár a magyar szórványvilág térképészeként és krónikásaként (is) ismert.

Mi a magyar? – Margittai Gábort és Major Anitát kérdezte az Öreg

A Mathias Corvinus Collegium Magyar Összetartozás Intézete az MCC hatodik intézete. Komoly feladatot kaptak, méghozzá azt, hogy Szekfű Gyula, Babits Mihály, Kodály Zoltán és Ravasz László református püspök nyomán ismét feltegyék a kérdést, hogy mi a magyar, miért jó magyarnak lenni? Margittai Gábor igazgató és Major Anita igazgatóhelyettes volt az Öreg vendége.

„Ha egy nemzet megtagadja a múltját, megtagadja a jövőjét is”

„Meg kell érteni és meg kell becsülni azt, ami magyar, és tudnunk kell azt is, hogyan maradjunk magyarok, hogyan mentsük át magyarságunkat a jövő generációjának.”

„Meg kell értenünk, mi tartja egyben a magyarságot”

A magyarság történetét évtizedek óta kutató Margittai Gábor és Major Anita vezetésével jött létre a Mathias Corvinus Collegium hatodik intézete, a Magyar Összetartozás Intézete. A bemutatkozó sajtóeseményen a veszélyes globális trend, az eltörlés kultúrájával kapcsolatban elhangzott: az a nemzet, amely megtagadja a múltját, megtagadja a jövőjét is.

Mi a magyar?

Öt neves kutatóintézete mellett újabbat hozott létre a Mathias Corvinus Collegium Alapítvány. A Magyar Összetartozás Intézetének célja tárgyilagosan kutatni és széles körben bemutatni – filmen, kiállításon, könyvön, előadásokon, a médián keresztül – azt a kohéziós erőt, amely biztosítja és válságállóvá teszi egy nemzet szellemi szuverenitását.

Ha egy nemzet megtagadja a múltját, megtagadja a jövőjét is

Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója köszöntőjében úgy fogalmazott, az újonnan létrehozott intézetük egyik fő célja annak a kérdéskörnek a kutatása, hogy „mi a magyar”.

Veszélyben a magyarság, a világon egyedülálló flotta keresi a megoldást

Az a nemzet, amely megtagadja a múltját, megtagadja a jövőjét is – hangzott el a Mathias Corvinus Collegium által létrehozott Magyar Összetartozás Intézetének bemutatkozó sajtótájékoztatóján. Az új szervezet céljai között szerepel a magyarság megértése és az eltitkolt történetek felfedezése.

A magyarság megtartó ereje

Mit jelent a XXI. század Európájában és globális világrendjében magyarnak lenni és maradni, ez milyen kihívásokkal, feladatokkal jár, és milyen távlatai lehetnek a korszerű magyarságtudatnak? – többek között ezekre a kérdésekre keresik a választ a Mathias Corvinus Collegium (MCC) most megalakult Magyar Összetartozás Intézetében, amely a magyarság történetét évtizedek óta kutató Margittai Gábor és Major Anita vezetésével jött létre.

Vér a forradalomnak – Gondolatok az összetartozásról

Videóüdvözletek az intézet bemutatkozó estjén, 2023. október 26-án az MCC Scrutonban: Békés Márton történész-politológus, a XXI. Század Intézet igazgatója, Berecz András Kossuth-díjas énekes, folklórkutató, előadóművész, Koltay Gábor Balázs Béla-díjas filmrendező, író és L. Simon László író, költő, kultúrpolitikus, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója mondott köszöntőt.

Bemutatkozott a Magyar Összetartozás Intézete

A magyarság történetét, jelenét évtizedek óta kutató Margittai Gábor és Major Anita vezetésével jött létre a Mathias Corvinus Collegium hatodik intézete, a Magyar Összetartozás Intézete.