Médiamegjelenés

Regényes történelem: A Szamár-sziget szellemkatonái

Kossuth Rádió
Rádió
Olaszországban, Szardínia partvidékén található Asinara, azaz a Szamár-sziget, amely a magyar történelemkutatás szempontjából rég elfeledett emlékeket őriz. Az első világháború idején, 1915 végén az Osztrák–Magyar Monarchia több tízezer katonáját szállították oda hadifogolyként. A mostoha körülmények és a járványok miatt nagyon kevesen maradtak csak életben és tértek haza szeretteikhez. Major Anita és Margitai Gábor e drámai témát dolgozta fel a 2014-ben megjelent Szamár-sziget szellemkatonái című könyvükben, a feltáró munkát a mai napig folytatva. A magyar katonák viszontagságos sorsáról beszélget a két szerző Farkas Szabolcs szerkesztővel a Kossuth rádió Regényes történelem című műsorában.

Óvatosan tippel Párizsra a Nemzet Sportolója

Mandiner
Cikk
Az olimpiai bajnok kenus, Vaskuti István a vízi élet jellemformáló erejéről, a Wichmann Tamáshoz fűződő barátságáról, az olimpia bojkottjáról is beszélt az MCC rendezvényén.

A nemzeti maximum – Pódiumbeszélgetés Vaskuti Istvánnal

MÖI
Cikk
2024. április 26-án 17 órától pódiumbeszélgetés volt az MCC Scrutonban Vaskuti Istvánnal, a Nemzet Sportolójával, olimpiai, tízszeres világ- és tizennyolcszoros magyar bajnok kenussal, edzővel, sportvezetővel. A meghívott vendég beszélgetőtársa Lakatos Mihály, az MCC Magyar Összetartozás Intézetének kutatója volt.

Magna Hungaria – Podcastot indít az MCC Magyar Összetartozás Intézete

Magyar Nemzet
Cikk
Magna Hungaria címmel indít podcastot a Magyar Összetartozás Intézete. A közismert felületeken (Spotify, Apple, Google, YouTube) elérhető podcast közeli és távoli határvidékekről, láthatatlan tájakról és korokról, történelemről és történelemhamisításról – a Kárpát-medencei magyarság húsba vágó kérdéseiről szól. Mindarról, ami megtart és itthon tart. A török lantművésszel, Erdal Şalikoğluval készített első epizód már elérhető az intézet honlapján is.

Erdélyi irodalom és a közösség szolgálata

Cikk
Lakatos Mihály József Attila-díjas költő, író, műfordító, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Magyar Összetartozás Intézetének kutatója és Dimény H. Árpád költő, műfordító, a Székely Hírmondó napilap egykori vezető szerkesztője voltak a meghívottjai annak a beszélgetésnek, melyet Szemet szóért – Erdélyi írók a közösség szolgálatában címmel az MCC szervezésében tartottak a sepsiszentgyörgyi Fidelitas Szálló konferenciatermében.

A szabadságért ki kell állni!

Kossuth Rádió
Rádió
Az 1848-as forradalomra és szabadságharcra, a márciusi ifjakra és a magyar népzenében megőrzött, megóvott nemzeti egységre emlékezett a Magyar Összetartozás Intézete. Ám a zenés-beszélgetéses rendezvényen nem csupán 1848 muzsikái csendültek fel, hanem az egykori Magyarország csaknem valamennyi tájának dallamai is. A rendezvényen Deák Dóra beszélgetett Major Anitával, a Magyar Összetartozás Intézetének igazgatóhelyettesével és Jánosi András népzenésszel.

A Magyar Érdemrend lovagkeresztje polgári tagozatával díjazták Lakatos Mihályt

Magyar Nemzet
Cikk
2024. március 14-én Dr. Sulyok Tamás államfő a Magyar Érdemrend lovagkeresztje kitüntetést adományozta munkatársunknak, Lakatos Mihálynak. Lakatos Mihály József Attila-díjas költő, író, műfordító, az MCC Magyar Összetartozás Intézetének kutatója az állami kitüntetést a magyar kultúrát gazdagító, kimagasló írói és műfordítói életműve elismeréseként kapta. A Pesti Vigadóban megtartott ünnepségen az elismerést Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter és Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára adta át.

Forradalom és népzene

M5
Video
Margittai Gábor intézetigazgató nyilatkozik a Hungaricus együttes március 13-i koncertjéről.

Tiltott kastélyok: a gernyeszegi Teleki-kastély és a grófi család története – Interjú Margittai Gábor filmrendezővel

Maszol
Cikk
Február végén mutatták be az erdélyi magyar arisztokrata család, a Telekiek sorsáról szóló alkotást. A Tiltott kastélyok című sorozatról, annak legfrissebb részéről, az Aranyszőnyegről, a romániai restitúciós perekről és a Teleki család történetéről Margittai Gáborral, a film egyik alkotójával beszélgettünk.

Pokoljárás Erdélyben

Szabad Föld
Cikk
Hetvenöt évvel ezelőtt, 1949. március 2-án kezdődött meg az erdélyi magyar nemesség kényszerlakhelyre telepítése. Az évforduló emlékére szervezett mozipremiert és beszélgetést az MCC Magyar Összetartozás Intézete: az alkotópár, Margittai Gábor igazgató és Major Anita igazgatóhelyettes Aranyszőnyeg című dokumentumfilmje a gernyeszegi Teleki-kastély feltámadását és a hányatott sorsú család küzdelmeit állítja fókuszba.

Kell-e az irodalmat a közösség szolgálatába állítani?

Maszol
Cikk
Az irodalom közösségformáló szerepéről szervezett beszélgetést a Mathias Corvinus Collegium (MCC). A szerda délutáni Szemet szóért – Erdélyi írók a közösség szolgálatában című eseményen Karácsonyi Zsolt költő, a Helikon főszerkesztője és az RMDSZ kultúráért felelős ügyvezető alelnöke, valamint Lakatos Mihály író, költő, műfordító, az MCC Magyar Összetartozás Intézetnek kutatója osztotta meg gondolatait arról, hogy a történelem során milyen szerepet vállaltak magukra az írók és költők, valamint milyen hatással volt mindez a közösségre. A kérdés nyitva maradt: lehet-e – vagy kell-e egyáltalán – az irodalmat a közösség szolgálatába állítani?

Thököly és Rákóczi kurucai is erre a zenére táncolhattak

Magyar Nemzet
Cikk
Egyedülálló zenetörténeti felfedezést tett Jánosi András népzenész, zenekutató. Összehasonlító kutatómunkája alapján felfedi, hogy egykor viszonylag egységes lehetett a magyar hangszeres zenei hagyomány, amely az erdélyi és partiumi falvakban maradhatott fönn a legtovább, valószínűleg felvidéki gyökerekkel. Interjú március 13-i rendezvényünk művészével.

Jóvátétel és gólöröm

Katolikus Rádió
Rádió
Major Anita, az intézet igazgatóhelyettese nyilatkozott a Katolikus Rádióban legutóbbi rendezvényeinkről.

Többszörös kisebbségben

M5
Video
Margittai Gábor, az intézet igazgatója nyilatkozott az M5 Librettó című műsorában az Aranyszőnyeg premierjéről.

Bemutatták az erdélyi magyar arisztokrata család, a Telekiek sorsáról szóló dokumentumfilmet

Magyar Nemzet
Cikk
A Puskin mozi adott otthont február 28-án este a Major Anita és Margittai Gábor által készített Aranyszőnyeg című dokumentumfilm premierjének. Az alkotás az egyik legjelentősebb erdélyi magyar arisztokrata család, a Telekiek sorsát idézi meg. Az MCC Magyar Összetartozás Intézete által szervezett rendezvényen a filmvetítést pódiumbeszélgetés követte, amelyen az alkotók mellett két díszvendég, gróf Teleki Julianna, illetve gróf Teleki Kálmán, a film főszereplői is jelen voltak.

Példaadó XXI. századi nemesség

M5
Video
Major Anita, az intézet igazgatóhelyettese nyilatkozott az M5 Agenda című műsorában az Aranyszőnyeg filmszínházi premierjéről.

A sport mint identitáserősítő elem

M5
Video
Lakatos Mihály, az intézet kutatója nyilatkozott az M5 Agenda című műsorában intézetünk induló beszélgetéssorozatáról.

Filmpremier a Puskinban: Aranyszőnyeg – A gernyeszegi Teleki-ház feltámadása

Hír Tv
Cikk
Erdély és Magyarország egyik legjelentősebb arisztokrata családja, a Telekiek sorsa elevenedik meg Major Anita és Margittai Gábor Aranyszőnyeg című dokumentumfilmjében. Az alkotás premierjét február 28-án, szerdán tartja az MCC Magyar Összetartozás Intézete a budapesti Puskin moziban két díszvendég jelenlétében.

Aranyszőnyeg – A gernyeszegi Teleki-ház feltámadása

kemma.hu
Cikk
Erdély és Magyarország egyik legjelentősebb arisztokrata családja, a Telekiek sorsa elevenedik meg Major Anita és Margittai Gábor Aranyszőnyeg című dokumentumfilmjében. Az alkotás premierjét február 28-án tartja az MCC Magyar Összetartozás Intézete a budapesti Puskin moziban két díszvendég jelenlétében.

Faragó Tamás ismét színre lép, érdemes figyelni a szavaira

Magyar Nemzet
Cikk
Faragó Tamásra mindig érdemes odafigyelni. A Nemzet Sportolója a Magyar Összetartozás Intézete szervezésében, pódiumbeszélgetés keretében beszél a pályafutásáról, hitvallásáról, és természetesen az idei vízilabda-világbajnokságról is elmondja a véleményét. Faragó egykor nem csupán a világ legjobbb játékosa, olimpiai bajnok vízilabdázó volt, szövetségi kapitányként vb-címre vezette a női válogatottat.

Pódiumbeszélgetés a Nemzet Sportolójával, Faragó Tamással

Mandiner
Cikk
A Magyar Összetartozás Intézete szervezésében találkozhat a nagyközönség a magyar vízilabdasport legendájával.

Margittai Gábor és a magyarságkutató expedíciók

FEOL
Cikk
Margittai Gábor, a Magyar Összetartozás Intézetének igazgatója, író, dokumentumfilm-rendező, szerkesztő február 23-án, pénteken 18 órakor Csabdin, a könyvtárban Külső magyarok – Magyarságkutató expedíciók a sztyeppétől a Szaharáig címmel tart előadást.

Börtönsziget, előadás, könyv, film – magyar katonák csontjait rejti a szardíniai turistaparadicsom

Pannon Televízió
Video
Magyar katonák csontjait rejti Asinara, az albínó szamarak földje, amely a Földközi-tenger közepén található. Itt az első világháborúban hadifogolytábor működött a gránitsziklák között. Erről írt könyvet Margittai Gábor, a Magyar Összetartozás Intézete igazgatója. Most egy filmet is bemutattak, majd egy előadás is megerősítette a történetet. Az MCC pécsi képviseletének meghívására érkezett a kötet szerzője Pécsre. A program a Művészetek és Irodalom Házában zajlott.

A történelmen átívelő emberi tragédiák megismerése erősítheti az emlékezetkultúránkat

bama.hu
Cikk
Február 12-én, hétfő este teltházzal zajlott a „Hadifogoly magyarok a nagy háborúban” című kiállítás finisszázs rendezvénye, filmvetítéssel egybekötött szakmai esemény a pécsi Művészetek és Irodalom Házában. Az érdeklődők zsúfolásig megtöltötték a rendezvénytermet.

Hadifogoly magyarokkal találkozhatunk a tárlaton

bama.hu
Cikk
Kiemelt érdeklődés övezte a Mathias Corvinus Collegium (MCC) pécsi képzési központja és a Magyar Összetartozás Intézete által szervezett „Hadifogoly magyarok a nagy háborúban” című kiállítás megnyitóját a Művészetek és Irodalom Házában.

Hadifogoly magyarok a nagy háborúban

M5
Video
A pécsi kiállításmegnyitó az M5 Agenda című műsorában.

Nemzeti érdekek határok nélkül

M5
A legutóbbi román népszámlálási adatok szerint csökkent a magyarok száma Romániában, Tőkés László szerint egyenesen „veszélyeztetett népcsoporttá” vált az erdélyi magyar közösség. De mi az oka az évtizedes tendenciáknak? Hogyan segíthetjük az identitás megőrzését és mit tehetünk azért, hogy a magyarok szülőföldjükön maradjanak? Lakatos Mihály, az intézet kutatója az Ez itt a kérdés című műsorban.

Hadifogoly magyarok Pécsen

MCC
Cikk
Jelentős érdeklődés övezte az MCC pécsi képzési központja és a Magyar Összetartozás Intézete által szervezett Hadifogoly magyarok a nagy háborúban című kiállítás megnyitóját Pécsett, a Művészetek és Irodalom Házában 2024. január 17-én.

Balassitól Jumurdzsákig – a török-magyar barátság dalban elbeszélve

veol.hu
Cikk
A történelem tanúsága szerint a magyar és a török kultúra ezer szállal kötődik egymáshoz.

Kerengő – közéleti beszélgetések

Katolikus Rádió
Rádió
A Mathias Corvinus Collegium Magyar Összetartozás Intézete az MCC hatodik intézete, amely a magyarság történetét évtizedek óta kutató Margittai Gábor és Major Anita vezetésével jött létre. Margittai Gáborral, az intézet igazgatójával beszélgetünk.

Közös ernyő alatt

MÖI
Cikk
Az MCC Magyar Összetartozás Intézete meghívására Budapesten és Veszprémben adott koncertet Erdal Şalikoğlu isztambuli lantművész a török–magyar barátsági szerződés aláírásának századik évfordulója alkalmából. Testvérkultúrákról, Eger ostromának török megítéléséről, a modern Törökországot megalapító Atatürk magyarokhoz írott táviratáról és Balassi Bálint dalos portyáiról is szó esett az esteken.

Dalban beszélik el a török–magyar barátságot

Magyar Nemzet
Cikk
Magyarország az elsők között ismerte el a száz éve megalakult Törökországot, és száz éve, 1923. december 18-án kötött a két ország barátsági szerződést. A centenárium apropóján rendez koncertet pénteken az MCC Magyar Összetartozás Intézete.

Kik vagyunk mi, magyarok?

Szabad Föld
Cikk
A válságokkal szemben akkor lehetünk ellenállóbbak, ha tudjuk, mi az, ami minket, magyarokat összeköt, megtart és felemel. Ezeknek az értékeknek a kutatására és népszerűsítésére hozta létre ősszel a Mathias Corvinus Collegium a Magyar Összetartozás Intézetét. Dr. Margittai Gábor igazgató és Major Anita igazgatóhelyettes diákkoruk óta együtt kutatják a veszélyeztetett közösségeket és emlékeket. A házas- és alkotópár a magyar szórványvilág térképészeként és krónikásaként (is) ismert.

Balassitól Jumurdzsákig – Török–magyar barátság dalban elbeszélve

Katolikus Rádió
Rádió
Tanulságos, érdekes rendezvényre várja az érdeklődőket a Magyar Összetartozás Intézet. A részleteket Major Anita igazgatóhelyettes mondja el. (Fotó: Ádám Gyula)

Margittai Gábor a PS-nek: fontos a kommunikáció az egyes elszakított magyar területek között

Pesti Srácok
Video
Hétfőn az MCC Magyar Összetartozás Intézete bemutatta az Erdély és Románia „nagy egyesülése” című filmet. Az alkotás célja, hogy az 1918–2018 között eltelt száz év december elsejéit tágabb történeti és emlékezetpolitikai kontextusba helyezzék, egyúttal bemutatva a Kárpát-medencei magyarság szórványosodásának legdrámaibb pillanatait.

Románia schengeni csatlakozása csökkenti az Erdély körüli feszültséget?

Maszol
Cikk
Csökken majd az ellentét Erdély elveszítését illetően, ha Románia csatlakozhat a schengeni övezethez, és így kevesebb jelentősége lesz a határnak – mondta Valer Moga történész. A gyulafehérvári 1918. december 1. Egyetem oktatója ezt az Erdély és Románia „nagy egyesülése” című dokumentumfilm budapesti filmszínházi premierjén jelentette ki.

A héten történt

Katolikus Rádió
Rádió
Hazánkban először játszották pár nappal ezelőtt filmszínházban az „Erdély és Románia „nagy egyesülése” című dokumentumfilmet. A két alkotó: Dr. Margittai Gábor, a Magyar Összetartozás Intézet igazgatója és Major Anita igazgató-helyettes. Margittai Gábor nyilatkozik.

Erdély és Románia „nagy egyesülése”

Magyar Nemzet
Cikk
Az Uránia Nemzeti Filmszínház dísztermében tartották az Erdély és Románia „nagy egyesülése” című dokumentumfilm filmszínházi premierjét. A vetítést követően az alkotók és az érintett történészek beszélgettek arról, hogyan élték meg a magyarok és a románok az 1918-as eseményeket, és még inkább arról, mi történt azóta.

„Ahol egy városnak több történelme is van”

Video
A Magyar Összetartozás Intézete 2023. november 27-én mutatta be Major Anita és Margittai Gábor Erdély és Románia „nagy egyesülése” című dokumentumfilmjét. A bemutatót pódiumbeszélgetés követte az alkotókkal, valamint erdélyi magyar és román történészekkel.