Október 17-én nyílt meg Százhalombattán a Hadifogoly magyarok a nagy háborúban című első világháborús tárlat, amely egyedülálló módon mutatja be az elfeledett magyar „szürke rabok” szenvedéseit és áldozatvállalását. Margittai Gábor, a Magyar Összetartozás Intézetének igazgatója nyitotta meg a kiállítást, amely november 12-ig látogatható.

A vándorkiállítás Szigetvári József igazgató meghívására érkezett Százhalombattára, a Barátság Kulturális Központ Emeleti Galériájába. A megnyitón a kulturális központ igazgatója bemutatta Margittai Gábor szakmai pályáját, majd a Magyar Összetartozás Intézetének vezetője ismertette a 110 éve kitört első világháború magyar hadifoglyait rehabilitáló tárlatot. Hiszen a lágerek poklából hazatért katonáink mit is tapasztalhattak meg? „Végigküzdöttem a világháborút – életemet, egészségemet nem kímélve, megsebesülve, orosz fogságba esve. Fogságban töltöttem négy teljes évet – mégis mi lett érte a jutalom? Elszakítva az édesanyától – Magyarországtól” – idézte az igazgató a felvidéki Kánya Bélát, akinek szülőföldje idegen hatalom uralma alá került, mire hazavergődött.

Margittai Gábor megnyitó beszédében Krúdy Gyula sorait is megidézte: „A mai tollak ridegebbek, hogy megérinthetnék azt a bűbájt és nyomort, regényességet és köznapi, szinte állati nyomorúságot, amelyet csaknem egy millió magyar ember élt át Szibériában, Szerbiában, Romániában és a világ minden tájain – reménykedett Krúdy A hadifogolyhoz című, 1920-as írásában. Majd így folytatta: – Egy új Jókainak kell jönnie, aki ötven esztendeig majd mindig csak erről a korszakról írjon; aki könyvtárnyi könyvben mulattassa el az utánunk következőket fantáziával és a valósággal, amelynek napjainkban két-három sort szentelnek az újságok”. Nos, ez a Jókai Mór sajnos sosem jött el, mutatott rá Margittai Gábor, a magyar hadifogolytömegek történeteit elsodorta a történelem, el Trianon, el a Tanácsköztársaság, az újabb világégés és az azt követő kommunista évtizedek, amelyek megtagadták még e foglyok létét és áldozatuk értelmét is. Olyannyira, hogy az intézet tárlata az első magyar nyelvterületen, amely a nagy háború rabkatonáit emeli középpontjába. Még 110 évvel e háború kitörése után is…

A tárlat november 12-ig tekinthető meg.