1849. október 6.

Golyó vagy kötél? Élet vagy halál? Szabadság vagy börtön?

A Magyar Összetartozás Intézete multimédiás összeállítással tiszteleg október hatodikán azon honvédtisztek és kevésbé ismert civilek előtt, akik a megtorlás áldozataként nemzeti identitásunk, összetartozás-tudatunk megalapozójává váltak. „Golyó vagy kötél? Élet vagy halál? Szabadság vagy börtön? 175 évvel ezelőtt, az aradi vértanúk 1849. október 6-ai kivégzésekor ezek a kérdések foglalkoztatták a magyarokat. Mi, a (mérsékelten) hálás utókor már köznapibb kérdéseket teszünk fel. Kik voltak ők? Mi vezette őket? Miért így alakult a sorsuk?” – olvashatjuk a Magyar Összetartozás Intézetének felvetését.

Becsület a bitófán

Október 6-án az 1848–49-es szabadságharc kivégzett mártírjaira emlékezünk. De a memória furcsa dolog: ahogy elfeledkezünk első Ferenc József császár szerepéről a kegyetlen megtorlásban, egyedül Julius Haynau nevéhez kötve azt, úgy a vértanúk névsora is kezelhetővé kopott: az megemlékezéseken az Aradon kivégzett tizenhárom főtiszt és a Pesten kivégzőosztag elé állított miniszterelnök neve hangzik el, így ők testesítik meg a gyászban összeforrott nemzet egységét. Mindig voltak azonban olyanok, akik kiterjesztették az emlékezet határait, így teszünk most mi is. Kisfilmünk elérhető az MCC Plusz mobiltelefonos alkalmazásban.

Háttal a császárnak – Összeállítás nemzeti gyásznapunk 175. évfordulójára

Golyó vagy kötél? Élet vagy halál? Szabadság vagy börtön? 175 évvel ezelőtt, az aradi vértanúk 1849. október 6-ai kivégzésekor ezek a kérdések foglalkoztatták a magyarokat. Mi, a (mérsékelten) hálás utókor már köznapibb kérdéseket teszünk fel. Kik voltak ők? Mi vezette őket? Miért így alakult a sorsuk? A Magyar Összetartozás Intézete multimédiás összeállítással tiszteleg azon honvédtisztek és kevésbé ismert civilek előtt, akik a megtorlás áldozataként nemzeti identitásunk, összetartozás-tudatunk megalapozójává váltak.

Háttal a császárnak – Hermann Róbert az elfeledett vértanúkról és az asszonyverető Haynauról

Golyó vagy kötél? Élet vagy halál? Szabadság vagy börtön? 175 évvel ezelőtt, az aradi vértanúk 1849. október 6-ai kivégzésekor ezek a kérdések foglalkoztatták a magyarokat. Mi, a (mérsékelten) hálás utókor már köznapibb kérdéseket teszünk fel. Kik voltak ők? Mi vezette őket? Miért így alakult a sorsuk? Podcastunk új epizódjában Hermann Róbert történésszel beszélgettünk minderről.

Az aradi remény lapjai

Október 6-án, az aradi vértanúk emléknapján Kárpát-medence-szerte megemlékezünk az 1848–49-es polgári forradalmunk és szabadságharcunk leverése után kivégzett aradi tizenháromról. A 175 évvel ezelőtt történt események misztériumát a nehéz évtizedeket túlélő antik aradi magyar képes levelezőlapok mindmáig hűen őrzik.