A Mathias Corvinus Collegium 2024. augusztus 1-3. között rendezi meg Esztergomban egyedülálló szakmai és zenei fesztiválját, az MCC Fesztet, amelyen hazai sztárzenekarok, neves hazai és nemzetközi szakmai előadók, valamint interaktív programok várják az érdeklődőket.
A fesztiválra izgalmas beszélgetéssel készülünk, amelyet augusztus 3-án, szombaton 15.45-től hallgathatnak meg az érdeklődők a Katona Színpadon:
Élő népművészet vagy szellemi skanzen? – Megőrizhető-e nemzeti kincsünk, a kézművesség?
A magyar kézművesség nemzetközi viszonylatban is páratlan kulturális és szellemi értéket képvisel. Keramikusaink, bőrdíszműveseink, tűzzománcosaink, nemezelőink – és a mesterek sora hosszan folytatható – évezredes népművészeti hagyományokat tartanak életben, újítanak meg – Európa és a tengerentúl „fejlettebb”, gyökereitől elszakadt nemzeteinek csodálatát is kivívva.
Környezettudatosság, közösségépítés, emberközpontúság, teljességigény és értékőrzés mind-mind alapeszméi a hetvenes években mozgalommá szerveződött nomád nemzedék tagjainak: „ha bármi képes megállítani a világ civilizációjának teljes szétesését, annak meg kell merítkeznie egy csodában: az emberléptékű visszaállításban” – vallják ma is az amerikai Lewis Mumford nyomán. Ám az eldobható tárgyak és eldobott hagyományok korában kérdésessé vált a magyar kézművesség helyzete, a mesterek úgy érzik, drámaian romlottak körülményeik, létformájuk jövője bizonytalanná vált.
Margittai Gábor, a Magyar Összetartozás Intézetének igazgatója beszélget minderről Beszprémy Katalinnal, a Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Tanácsadó Testület elnökével, Bubutimár Éva keramikussal, a Magyar Kézműves Szövetség Egyesület vezetőségi tagjával és Ócsag Zsolt üvegművessel, a Magyar Kézműves Szövetség Egyesület vezetőségi tagjával.
Az esztergomi EDU sétányon található sátrunkban munkatársaink a határon túli magyar régiókkal és a nemzeti összetartozással kapcsolatos műveltségi kvízzel várják az érdeklődőket a fesztivál ideje alatt. Mindhárom napon kézműves bemutatókat és workshopot szervezünk a Magyar Kézműves Szövetség Egyesület közreműködésével.
A programokról bővebb információk az MCC Feszt hivatalos honlapján olvashatók.