2025-öt Jókai Mór születésének 200. évfordulója alkalmából az író emlékévévé nyilvánította az Országgyűlés. Jókai munkássága olyan szellemi örökség, amely kultúránk, nemzeti azonosságtudatunk kitörölhetetlen része. De miközben az életmű a klasszikus magyar irodalom megkérdőjelezhetetlen értéke, az általános és középiskolai oktatásban a szakemberek egyre nehezebben találják meg a helyét. Időszerűsége, taníthatósága körül ezért időről időre heves szakmai és társadalmi viták lángolnak fel.
Változó idők, változó erkölcsök – hangoztatják azok, akik Jókai Mór műveit levennék a kötelező olvasmányok listájáról. Jókai szerteágazó és komplex életművét nem érinti az idők változása, napjaink embere számára is bőven van mondanivalója mind történelem-, mind ember-, mind erkölcsismeret tekintetében – érvelnek azok, akik továbbra is a tanterv részeként szeretnék látni. Vajon kinek van igaza? A jeles regényíró előtt tisztelegve, de (nem) olvasásának, „korszerűségének” XXI. századi dilemmáival is szembenézve Constantinovits Milán, az MCC szakmai főigazgató-helyettese, pedagógus, Császtvay Tünde művelődés- és irodalomtörténész, L. Simon László József Attila-díjas író, valamint Lakatos Mihály, a Magyar Összetartozás Intézetének szenior kutatója beszélget a Jókai-életmű időszerűségéről és identitásteremtő szerepéről a Magyar Összetartozás Intézetének kerekasztalánál.
Beszélgetésünk során szó lesz:
- a klasszikusok tanításának dilemmáiról, és arról, hogy ez kifejezetten magyar ügy-e;
- a francia módszerről, amellyel megpróbálják a mai fiatalok érdeklődését felkelteni Victor Hugo művei iránt;
- napjaink diákjainak intellektuális küzdelmeiről azzal a „szóhalmazzal”, amelyet például Az arany ember szövege jelent;
- a Jókai-életmű tanításának lehetséges hibáiról;
- a mai magyar fiatalok változó olvasási szokásairól és olvasmányaik meghatározó nyelvéről;
- arról, hogy szabad-e hozzányúlni Jókai és általában a klasszikus írók szövegeihez, célravezető lenne-e a modern nyelvezethez való igazításuk;
- Jókai Mór erotikus, már-már pornográf verseiről;
- és arról, hogy fenyegetik-e a woke-ideológia hatásai a Jókai-életmű érvényességét, értelmezhető-e az életmű a woke által képviselt értékrendszer keretei között.
A podcast meghallgatható az alábbi felületeken: